2018-19 Florida Southern Men's Golf Schedule

Date Tournament (Host:Course) Location Time Results Links
 
September
Sat. 8 Rod Myers Invitational Durham, NC All Day 11th of 13 teams (2nd round)
  (Duke: Duke University GC)
Sun. 9 Rod Myers Invitational Durham, NC All Day 11th of 13 rounds (FINAL)
  (Duke: Duke University GC)
Mon. 24 Cougar Invitational Columbus, GA All Day t-4th of 17 teams (2nd round)
  (Columbus State: Country Club of Columbus)
Tue. 25 Cougar Invitational Columbus, GA All Day 2nd of 17 teams (FINAL)
  (Columbus State: Country Club of Columbus)
 
October
Mon. 15 Copperhead Championship Palm Harbor, FL All Day t-12th of 16 teams (2nd round)
  (West Florida: Innisbrook Resort & Golf Club)
Tue. 16 Copperhead Championship Palm Harbor, FL All Day t-9th of 16 teams (FINAL)
  (West Florida: Innisbrook Resort & Golf Club)
Mon. 22 Otter Invitational Seaside, CA All Day t-8th of 17 teams (2nd round)
  (CSU Monterey Bay: Bayonet)
Tue. 23 Otter Invitational Seaside, CA All Day 5th of 17 teams (FINAL)
  (CSU Monterey Bay: Bayonet)
 
February
Mon. 11 Matlock Collegiate Classic Lakeland, FL All Day 5th of 15 teams (2nd round)
  (Florida Southern: Lone Palm GC)
Tue. 12 Matlock Collegiate Classic Lakeland, FL All Day t-4th of 15 teams (FINAL)
  (Florida Southern: Lone Palm GC)
Mon. 18 Newberry Invitational Kiawah Island, SC All Day 1st of 18 teams (2nd round)
  (Newberry: The Ocean Course)
Tue. 19 Newberry Invitational Kiawah Island, SC All Day 2nd of 18 teams (FINAL)
  (Newberry: The Ocean Course)
Sat. 23 vs. Columbia Orlando, FL All Day W, 584-603
  (Rio Pinar GC)
 
March
Sun. 10 Southeastern Collegiate Valdosta, GA All Day t-16th of 18 teams (1st round)
  (Valdosta State: Kinderlou Forest GC)
Mon. 11 Southeastern Collegiate Valdosta, GA All Day 13th of 18 teams (2nd round)
  (Valdosta State: Kinderlou Forest GC)
Tue. 12 Southeastern Collegiate Valdosta, GA All Day t-12th of 18 teams (FINAL)
  (Valdosta State: Kinderlou Forest GC)
Mon. 18 Bobcat Invitational Eatonton, GA All Day 2nd of 15 teams (2nd round)
  (Georgia College: Cuscowilla on Lake Oconee)
Tue. 19 Bobcat Invitational Eatonton, GA All Day 2nd of 15 teams (FINAL)
  (Georgia College: Cuscowilla on Lake Oconee)
 
April
Mon. 1 Argonaut Invitational Pensacola, FL All Day 13th of 17 teams (2nd round)
  (West Florida: Pensacola CC)
Tue. 2 Argonaut Invitational Pensacola, FL All Day t-9th of 17 teams (FINAL)
  (West Florida: Pensacola CC)
Sun. 14 Sunshine State Conference Championships % Saint Leo, FL All Day 5th of 11 teams (1st round)
  (Tampa: Lake Jovita Golf & CC-North Course)
Mon. 15 Sunshine State Conference Championships % Saint Leo, FL All Day 4th of 11 teams (2nd round)
  (Tampa: Lake Jovita Golf & CC-North Course)
Tue. 16 Sunshine State Conference Championships % Saint Leo, FL All Day 4th of 11 teams (FINAL)
  (Tampa: Lake Jovita Golf & CC-North Course)
 
May
Thu. 9 NCAA Division II South/Southeast Super Regional % Howey-In-The-Hills, FL All Day 8th of 20 teams (1st round)
  (Rollins: Mission Inn Resort)
Fri. 10 NCAA Division II South/Southeast Super Regional % Howey-In-The-Hills, FL All Day 4th of 20 teams (2nd round)
  (Rollins: Mission Inn Resort)
Sat. 11 NCAA Division II South/Southeast Super Regional % Howey-In-The-Hills, FL All Day 4th of 20 teams (FINAL)
  (Rollins: Mission Inn Resort)
Mon. 20 NCAA Division II National Finals % Daniels, WV All Day t-14th of 20 teams (1st round)
  (The Resort at Glade Springs)
Tue. 21 NCAA Division II National Finals % Daniels, WV All Day t-8th of 20 teams (2nd round)
  (The Resort at Glade Springs)
Wed. 22 NCAA Division II National Finals % Daniels, WV All Day 4th of 20 teams (FINAL)
  (The Resort at Glade Springs)
Thu. 23 NCAA Division II National Quarterfinal vs. Trevecca Nazarene # % Daniels, WV 7:30 a.m. W, 3-1-1
  (The Resort at Glade Springs)
  NCAA Division II National Semifinals vs. Lincoln Memorial # % Daniels, WV 1:30 pm L, 2-3
  (The Resort at Glade Springs)
# Exhibition
% Postseason