Tabs

Top Stories
Schedule
Friday, Mar. 29
Sport Teams Time/Status
Women's Tennis
No. 12 Florida Southern
at No. 6 Nova Southeastern
Ft. Lauderdale, FL
2:00 PM
 
Saturday, Mar. 30
Sport Teams Time/Status
Women's Tennis
No. 12 Florida Southern
at No. 7 Lynn
10:00 AM
 
Friday, Apr. 5
Sport Teams Time/Status
Women's Tennis
No. 12 Florida Southern
at Eckerd
St. Petersburg, FL
3:00 PM
 
Saturday, Apr. 6
Sport Teams Time/Status
Women's Tennis
No. 1 Barry
No. 12 Florida Southern
Lakeland, FL
10:00 AM
 
Wednesday, Apr. 10
Sport Teams Time/Status
Women's Tennis
Rollins
No. 12 Florida Southern
Lakeland, Fla.
3:00 PM
Mar 25 Final
Women's Tennis
4 No. 11 Academy of Art
3 vs. No. 12 Florida Southern
Lakeland, FL
Mar 21 Final
Women's Tennis
6 No. 12 Florida Southern
1 at No. 47 Embry-Riddle
Daytona Beach, FL
Mar 19 Final
Women's Tennis
3 NJIT
4 vs. No. 9 Florida Southern
Lakeland, FL
Mar 15 Final
Women's Tennis
0 Ferris St.
7 vs. No. 9 Florida Southern
Lakeland, FL
Mar 13 Final
Women's Tennis
6 No. 13 North Georgia
1 vs. No. 9 Florida Southern
Lakeland, FL
Social Media
More Headlines

Nighthawks Give Moccasins First Loss of 2019

Women's Tennis

LAKELAND, FL - Florida Southern College women's tennis suffered its first loss of 2019 on Wednesday afternoon, falling to North Georgia, 6-1. The No. 9 Moccasins (9-1) faced a tough challenger in the No. 13 Nighthawks (9-1), falling in doubles play and losing five out of six singles flights. 

Moccasins Sweep Flying Fleet in First Game of Spring Break Trip

Women's Tennis

HILTON HEAD, SC - It was business as usual on Saturday for Florida Southern College women's tennis as they swept Erskine College, 7-0, in its first game of three at Hilton Head this weekend. The No. 9 Moccasins (6-0) did not drop a set against the Flying Fleet (1-5). The Mocs had only one set where they allowed the Flying Flee to win four games, a 6-4 win by Magda Stepnik in the first set of the No. 3 singles flight.

Women's Tennis vs. Saint Leo Postponed Due to Rain

Women's Tennis

LAKELAND, FL - Wednesday’s match between No. 9 Florida Southern College women’s tennis and No. 3 Saint Leo has been postponed due to rain. Stay tuned to FSCMocs.com for updates on rescheduling. 

Women's Tennis Sweeps Singles over Sailfish to Stay Undefeated

Women's Tennis

LAKELAND, FL - A sweep of singles flights helped Florida Southern College women's tennis overcome an early doubles points loss to defeat Palm Beach Atlantic, 6-1. The No. 9 Moccasins (5-0, 2-0) earned three 6-0 sets in single flights to clinch the win over the Sailfish (0-3, 0-2) after losing a hotly contested doubles point in the No. 3 flight.

No. 9 Moccasins Dominate in SSC-Opener

Women's Tennis

LAKELAND, FL - Florida Southern College women's tennis cruised in its SSC-opener and home-opener against Tampa on Wednesday, winning 6-1. The No. 9 Moccasins (4-0) earned the doubles point and won five of the six singles flights in straight sets to give the Spartans (1-2) their first conference loss of 2019.

Women's Tennis Downs West Alabama, 4-1, Leaves Pensacola Unbeaten

Women's Tennis

PENSACOLA, FL - Florida Southern College women's tennis finished strong on the season-opening weekend trip to Pensacola, defeating West Alabama, 4-1. The No. 17 Moccasins (3-0) won the doubles point and dominated the Tigers (1-2) in singles play to cap off a great start to the 2019 season that included a close 4-3 win over No. 2 West Florida on Saturday.

Load More

Mocs Calendar

Fri Sep 25
8:00 AM
at ITA South Regionals - Day 1
Pensacola
Sat Sep 26
8:00 AM
at ITA South Regionals - Day 2
Pensacola
Sun Sep 27
10:00 AM
at ITA South Regionals - Day 3
Pensacola
Fri Oct 02
TBA
at C.L. Varner Memorial Invitational (Rollins)
Winter Park
Sat Oct 03
TBA
at C.L. Varner Memorial Invitational (Rollins)
Winter Park
Sun Oct 04
TBA
at C.L. Varner Memorial Invitational (Rollins)
Winter Park
Fri Oct 09
TBA
at Mercer Bear Gridiron Classic - Day 1
Macon, GA
Sat Oct 10
TBA
at Mercer Bear Gridiron Classic - Day 2
Macon, GA
Sun Oct 11
TBA
at Mercer Bear Gridiron Classic - Day 3
Macon, GA
Sat Feb 20
Final
vs. #5 Lynn L, 0-9
Warden Tennis Center (Lakeland)
Thu Feb 25
Final
vs. #16 Flagler L, 3-6
Warden Tennis Center (Lakeland)
Mon Feb 29
Final
vs. Seton Hill W, 9-0
Warden Tennis Center (Lakeland)
Tue Mar 01
Final
vs. #34 Chestnut Hill W, 8-1
Warden Tennis Center (Lakeland)
Fri Mar 04
Final
at #40 St. Edward's W, 5-4
Austin, TX
Sat Mar 05
Final
at #11 St. Mary's (Tex) L, 3-6
San Antonio, TX
Sun Mar 06
Final
vs. #43 Texas A&M-Kingsville W, 5-4
@ San Antonio, TX San Antonio, TX
Sun Mar 13
Final
vs. Bluefield St. W, 9-0
Warden Tennis Center (Lakeland)
Tue Mar 15
Final
vs. #32 Wayne St. (Mich.) W, 6-3
Warden Tennis Center (Lakeland)
Fri Mar 18
Final
vs. #6 West Florida L, 1-8
Warden Tennis Center (Lakeland)
Tue Mar 22
Final
at Tampa W, 5-4
Tampa
Wed Mar 23
Final
vs. #48 Augustana (S.D.) L, 2-7
Warden Tennis Center (Lakeland)
Sat Apr 02
Final
at #38 Palm Beach Atlantic W, 5-4
West Palm Beach
Sun Apr 03
Final
at #2 Barry L, 0-9
Miami Shores
Thu Apr 07
Final
vs. Florida Tech W, 5-4
Warden Tennis Center (Lakeland)
Sat Apr 09
Final
vs. #7 Nova Southeastern L, 1-8
Warden Tennis Center (Lakeland)
Wed Apr 13
Final
at #3 Saint Leo L, 0-9
Saint Leo
Sat Apr 16
Final
vs. Eckerd W, 9-0
Warden Tennis Center (Lakeland)
Mon Apr 18
Final
vs. #31 Embry-Riddle W, 6-3
Warden Tennis Center (Lakeland)
Wed Apr 20
Final
at #34 Rollins W, 6-3
Winter Park
Thu Apr 28
Final
vs. #6 Barry L, 0-5
@ Tampa SSC Tournament (Hillsborough CC)
Fri Sep 16
TBA
at ERAU Invitational - Day 1
Daytona Beach
Sat Sep 17
TBA
at ERAU Invitational - Day 2
Daytona Beach
Sun Sep 18
TBA
at ERAU Invitational - Day 3
Daytona Beach
Fri Sep 23
TBA
vs. ITA South Regional Championship - Day 1
Lakeland
Sat Sep 24
TBA
vs. ITA South Regional Championship - Day 2
Lakeland
Sun Sep 25
TBA
vs. ITA South Regional Championship - Day 3
Lakeland
Mon Sep 26
TBA
vs. ITA South Regional Championship - Day 4
Lakeland
Fri Oct 07
TBA
at Mercer Gridiron Classic - Day 1
Mercer, GA
Sat Oct 08
TBA
at Mercer Gridiron Classic - Day 2
Mercer, GA
Sun Oct 09
TBA
at Mercer Gridiron Classic - Day 3
Mercer, GA
Fri Feb 03
TBA
at UT Invitational
Tampa, FL
Sat Feb 04
TBA
at UT Invitational
Tampa, FL
Sun Feb 05
TBA
at UT Invitational
Tampa, FL
Wed Feb 08
Final
at Flagler L, 4-5
St. Augustine, FL
Fri Feb 17
Final
vs. West Fla. L, 3-6
@ Valdosta, GA Valdosta, GA
Sat Feb 18
Cancelled
at Valdosta St.
Valdosta, GA
Fri Feb 24
Final
at Florida Tech W, 6-3
Melbourne, FL
Tue Feb 28
Final
at Eckerd W, 9-0
St. Petersburg, FL
Thu Mar 02
Final
vs. Tampa W, 5-4
Lakeland, FL
Sun Mar 12
Final
vs. Bluefield St. W, 9-0
Lakeland, FL
Mon Mar 13
Cancelled
vs. Wayne St. (Mich.)
Lakeland, FL
Tue Mar 14
Final
vs. Ala.-Huntsville W, 7-2
Lakeland, FL
Fri Mar 17
Final
vs. Texas A&M-Kingsville W, 9-0
Lakeland, FL
Mon Mar 20
Final
vs. Murray St. L, 4-5
Lakeland, FL
Wed Mar 22
Final
vs. Arkansas Tech W, 8-1
Lakeland, FL
Fri Mar 24
Final
vs. West Virginia St. W, 9-0
Lakeland, FL
Sun Mar 26
Final
vs. Barry L, 1-8
Lakeland, FL
Tue Mar 28
Final
vs. P.R.-Mayaguez W, 9-0
Lakeland, FL
Wed Mar 29
Final
vs. Rollins W, 5-4
Lakeland, FL
Sat Apr 01
Final
at Lynn L, 0-9
Boca Raton, FL
Sun Apr 02
Final
at Nova Southeastern W, 6-3
Davie, FL
Thu Apr 06
Final
at Embry-Riddle W, 6-3
Daytona Beach, FL
Sat Apr 08
Final
vs. Palm Beach Atlantic W, 8-1
Lakeland, FL
Wed Apr 12
Final
vs. Saint Leo L, 4-5
Lakeland, FL
Thu Apr 20
Final
vs. Saint Leo W, 5-1
@ Sunshine State Conf. Tourn. Bradenton, FL
Fri Apr 21
Final
vs. Lynn L, 0-5
@ Sunshine State Conf. Tourn. Bradenton, FL
Sat Apr 22
Final
vs. Rollins W, 5-3
@ Sunshine State Conf. Tourn. Bradenton, FL
Mon May 01
Final
vs. Valdosta St. L, 4-5
@ NCAA South Region I Miami Shores, FL
Fri Sep 15
Cancelled
at Embry-Riddle Invitational
Daytona Beach, FL
Sat Sep 16
Cancelled
at Embry-Riddle Invitational
Daytona Beach, FL
Sun Sep 17
Cancelled
at Embry-Riddle Invitational
Daytona Beach, FL
Fri Sep 22
TBA
at ITA South Regional
Valdosta, GA
Sat Sep 23
TBA
at ITA South Regional
Valdosta, GA
Sun Sep 24
TBA
at ITA South Regional
Valdosta, GA
Fri Oct 06
TBA
at Mercer Gridiron Classic
Mercer, GA
Sat Oct 07
TBA
at Mercer Gridiron Classic
Mercer, GA
Sun Oct 08
TBA
at Mercer Gridiron Classic
Mercer, GA
Fri Nov 10
TBA
at Panther Invitational
Melbourne, FL
Sat Nov 11
TBA
at Panther Invitational
Melbourne, FL
Sun Nov 12
TBA
at Panther Invitational
Melbourne, FL
Fri Feb 02
TBA
at Univ. of Tampa Round Robin
Tampa, FL
Sat Feb 03
TBA
at Univ. of Tampa Round Robin
Tampa, FL
Sun Feb 04
TBA
at Univ. of Tampa Round Robin
Tampa, FL
Wed Feb 14
Final
at Tampa W, 7-2
Tampa, FL
Fri Feb 16
Final
vs. #1 Lynn L, 3-6
One point was vacated due to NCAA findings
Wed Feb 21
Final
at #24 Saint Leo W, 5-4
Saint Leo, FL
Sun Feb 25
Final
vs. #5 West Fla. L, 4-5
Lakeland, FL
Tue Feb 27
Final
vs. Flagler W, 6-3
Lakeland, FL
Sat Mar 03
Final
vs. Newberry L, 4-5
@ Hilton Head, SC
Sat Mar 03
Final
vs. Chowan W, 8-1
@ Hilton Head, SC
Mon Mar 05
Final
vs. Tiffin W, 7-2
@ Hilton Head, SC
Tue Mar 13
Final
vs. North Georgia W, 6-3
Lakeland, FL
Thu Mar 15
Final
vs. West Chester W, 9-0
Lakeland, FL
Sat Mar 17
Final
vs. Nova Southeastern L, 4-5
Lakeland, FL
Mon Mar 19
Final
vs. West Virginia St. W, 8-1
Lakeland, FL
Thu Mar 22
Final
vs. #35 Denison W, 9-0
Lakeland, FL
Mon Mar 26
Final
vs. #9 Academy of Art L, 4-5
Lakeland, FL
Thu Mar 29
Final
vs. Eckerd W, 9-0
Lakeland, FL
Fri Mar 30
Final
at Palm Beach Atlantic W, 7-2
West Palm Beach, FL
Sat Mar 31
Final
at #4 Barry L, 1-8
Miami Shores, FL
Wed Apr 04
Final
vs. Embry-Riddle W, 6-3
Lakeland, FL
Fri Apr 06
Final
at #9 Rollins W, 6-3
Bert Martin Tennis Complex
Fri Apr 13
Final
vs. #23 Florida Tech W, 9-0
Lakeland, FL
Thu Apr 19
Final
vs. #30 Nova Southeastern L, 1-5
@ Sunshine State Conf. Tournament (Bradenton, FL)
Sat Apr 28
Final
vs. #9 Saint Leo L, 3-5
@ NCAA South Region I (Miami Shores, FL)
Fri Sep 21
TBA
at ITA South Regional Championships
Lakeland, FL
Sat Sep 22
TBA
at ITA South Regional Championships
Lakeland, FL
Fri Oct 05
TBA
at Mercer Gridiron Clasic
Mercer, GA
Sat Oct 06
TBA
at Mercer Gridiron Classic
Mercer, GA
Sun Oct 07
TBA
at Mercer Gridiron Classic
Mercer, GA
Fri Nov 09
TBA
at Panther Invitational
Melbourne, FL
Sat Nov 10
TBA
at Panther Invitational
Melbourne, FL
Sun Nov 11
TBA
at Panther Invitational
Melbourne, FL
Fri Feb 15
Final
vs. Auburn Montgomery W, 4-0
@ Pensacola, FL
Sat Feb 16
Final
at No. 2 West Florida W, 4-3
Pensacola, FL
Sun Feb 17
Final
vs. West Alabama W, 4-1
@ Pensacola, FL
Wed Feb 20
Final
vs. Tampa W, 6-1
Lakeland, FL
Sat Feb 23
Final
vs. Palm Beach Atlantic W, 6-1
Lakeland, FL
Sat Mar 02
Final
vs. Erskine W, 7-0
@ Hilton Head, SC
Sun Mar 03
Final
vs. Tiffin W, 7-0
@ Hilton Head, SC Van der Meer Tennis Center
Mon Mar 04
Final
vs. Catawba W, 5-2
@ Hilton Head Island, S.C.
Mon Mar 11
Final
vs. West Chester W, 7-0
Lakeland, FL
Wed Mar 13
Final
vs. No. 13 North Georgia L, 1-6
Lakeland, FL
Fri Mar 15
Final
vs. Ferris St. W, 7-0
Lakeland, FL
Tue Mar 19
Final
vs. NJIT W, 4-3
Lakeland, FL
Thu Mar 21
Final
at No. 47 Embry-Riddle W, 6-1
Daytona Beach, FL
Mon Mar 25
Final
vs. No. 11 Academy of Art L, 3-4
Lakeland, FL
Fri Mar 29
2:00 PM
at No. 6 Nova Southeastern
Ft. Lauderdale, FL
Sat Mar 30
10:00 AM
at No. 7 Lynn
Fri Apr 05
3:00 PM
at Eckerd
St. Petersburg, FL
Sat Apr 06
10:00 AM
vs. No. 1 Barry
Lakeland, FL
Wed Apr 10
3:00 PM
vs. Rollins
Lakeland, Fla.
Sat Apr 13
10:30 AM
at Florida Tech
Melbourne, FL
Tue Apr 16
3:00 PM
vs. No. 3 Saint Leo
Lakeland, FL
No Event
View Full Schedule

Featured Video