2018-19 Florida Southern Men's Golf Schedule

Date Tournament (Host | Course) Location Results Links
 
September
Sat. 8 Rod Myers Invitational Durham, NC 11th of 13 teams (2nd round)
  (Duke: Duke University GC)
Sun. 9 Rod Myers Invitational Durham, NC 11th of 13 rounds (FINAL)
  (Duke: Duke University GC)
Mon. 24 Cougar Invitational Columbus, GA t-4th of 17 teams (2nd round)
  (Columbus State: Country Club of Columbus)
Tue. 25 Cougar Invitational Columbus, GA 2nd of 17 teams (FINAL)
  (Columbus State: Country Club of Columbus)
 
October
Mon. 15 Copperhead Championship Palm Harbor, FL t-12th of 16 teams (2nd round)
  (West Florida: Innisbrook Resort & Golf Club)
Tue. 16 Copperhead Championship Palm Harbor, FL t-9th of 16 teams (FINAL)
  (West Florida: Innisbrook Resort & Golf Club)
Mon. 22 Otter Invitational Seaside, CA t-8th of 17 teams (2nd round)
  (CSU Monterey Bay: Bayonet)
Tue. 23 Otter Invitational Seaside, CA 5th of 17 teams (FINAL)
  (CSU Monterey Bay: Bayonet)
 
February
Mon. 11 Matlock Collegiate Classic Lakeland, FL 5th of 15 teams (2nd round)
  (Florida Southern: Lone Palm GC)
Tue. 12 Matlock Collegiate Classic Lakeland, FL t-4th of 15 teams (FINAL)
  (Florida Southern: Lone Palm GC)
Mon. 18 Newberry Invitational Kiawah Island, SC 1st of 18 teams (2nd round)
  (Newberry: The Ocean Course)
Tue. 19 Newberry Invitational Kiawah Island, SC 2nd of 18 teams (FINAL)
  (Newberry: The Ocean Course)
Sat. 23 vs. Columbia Orlando, FL W, 584-603
  (Rio Pinar GC)
 
March
Sun. 10 Southeastern Collegiate Valdosta, GA t-16th of 18 teams (1st round)
  (Valdosta State: Kinderlou Forest GC)
Mon. 11 Southeastern Collegiate Valdosta, GA 13th of 18 teams (2nd round)
  (Valdosta State: Kinderlou Forest GC)
Tue. 12 Southeastern Collegiate Valdosta, GA t-12th of 18 teams (FINAL)
  (Valdosta State: Kinderlou Forest GC)
Mon. 18 Bobcat Invitational Eatonton, GA 2nd of 15 teams (2nd round)
  (Georgia College: Cuscowilla on Lake Oconee)
Tue. 19 Bobcat Invitational Eatonton, GA 2nd of 15 teams (FINAL)
  (Georgia College: Cuscowilla on Lake Oconee)
 
April
Mon. 1 Argonaut Invitational Pensacola, FL 13th of 17 teams (2nd round)
  (West Florida: Pensacola CC)
Tue. 2 Argonaut Invitational Pensacola, FL t-9th of 17 teams (FINAL)
  (West Florida: Pensacola CC)
Sun. 14 Sunshine State Conference Championships % Saint Leo, FL 5th of 11 teams (1st round)
  (Tampa: Lake Jovita Golf & CC-North Course)
Mon. 15 Sunshine State Conference Championships % Saint Leo, FL 4th of 11 teams (2nd round)
  (Tampa: Lake Jovita Golf & CC-North Course)
Tue. 16 Sunshine State Conference Championships % Saint Leo, FL 4th of 11 teams (FINAL)
  (Tampa: Lake Jovita Golf & CC-North Course)
 
May
Thu. 9 NCAA Division II South/Southeast Super Regional % Howey-In-The-Hills, FL 8th of 20 teams (1st round)
  (Rollins: Mission Inn Resort)
Fri. 10 NCAA Division II South/Southeast Super Regional % Howey-In-The-Hills, FL 4th of 20 teams (2nd round)
  (Rollins: Mission Inn Resort)
Sat. 11 NCAA Division II South/Southeast Super Regional % Howey-In-The-Hills, FL 4th of 20 teams (FINAL)
  (Rollins: Mission Inn Resort)
Mon. 20 NCAA Division II National Finals % Daniels, WV t-14th of 20 teams (1st round)
  (The Resort at Glade Springs)
Tue. 21 NCAA Division II National Finals % Daniels, WV t-8th of 20 teams (2nd round)
  (The Resort at Glade Springs)
Wed. 22 NCAA Division II National Finals % Daniels, WV 4th of 20 teams (FINAL)
  (The Resort at Glade Springs)
Thu. 23 NCAA Division II National Quarterfinal vs. Trevecca Nazarene # % Daniels, WV W, 3-1-1
  (The Resort at Glade Springs)
  NCAA Division II National Semifinals vs. Lincoln Memorial # % Daniels, WV L, 2-3
  (The Resort at Glade Springs)
# Exhibition
% Postseason